ДНК та клітинні технології – властивості рослини (гібриду сорту), запрограмовані в молекулі спадковості - Дезоксирибонуклеїновій кислоті (ДНК). Зміна властивостей завжди супроводжується зміною ДНК. У випадку класичної селекції такі зміни обумовлені природніми процесами – формування статевих клітин та їх комбінаторики при формуванні наступного покоління.
До розвитку ДНК-технологій селекціонери працювали «наосліп», сьогодні селекційна робота супроводжується використанням ДНК-маркерів (певних послідовностей ДНК, які розрізняються у батьківських організмів і фізично зв’язані із генами, що визначають корисні ознаки рослин). Використовуючи ДНК-маркери наші селекціонери створюють нові форми рослин, слідкуючи за розподілом ознак в поколіннях, що значно спрощує роботу. ДНК-маркери також дуже корисні при визначенні сортових якостей насіння. Цьому напрямку наші спеціалісти приділяють значну увагу.
Використання ДНК-технологій дозволяє швидко визначити наявність
патогенів рослин як в насінні,
так і в польових умовах. Час виконання
такого аналізу всього 3-5 годин. Створена
Нашими спеціалістами розроблюються методи швидкого створення компонентів гібридів на основі Клітинних технологій. ВНІС використовує та приділяє значну увагу розвитку ДНК та клітинних технологій із розумінням того, що це селекційні інструменти 21 сторіччя.